Prekių kategorijos
PAGALBA / UŽSAKYMAI
Partneriai

        

            

     

       

Oksidacinis akių stresas

Nors deguonis yra gyvybiškai būtinas, tačiau oksidacijos metu išsiskiria laisvųjų radikalų – aktyvių anglies junginių – kurie pasižymi itin dideliu cheminiu aktyvumu. Laisvieji radikalai neigiamai veikia ląsteles ir gali sąlygoti neišgydomus pakitimus. Todėl čia dar kartą reikėtų paminėti liuteiną ir zeaksantiną, kurie apsaugo ląsteles nuo šio proceso – oksidacinio streso.

Yra ir kitų antioksidantų, padedančių kovoti su oksidaciniu stresu, pavyzdžiui, vitaminas C (askorbo rūgštis) arba vitaminas E (tokoferolis). Normaliai akių funkcijai palaikyti reikalingos ir tokios medžiagos, kaip:

Šios medžiagos skatina ląstelių vystymąsi, dalijimąsi ir atsinaujinimą. Vis dėlto, kone svarbiausia medžiaga yra

  • Vitaminas A.

Dalį vitamino A galima aptikti ir regėjimo pigmentų – rodopsino bei jodopsino – sudėtyje.

 

Visos akių funkcijai palaikyti būtinos medžiagos (vitaminai A, B, C, E ir folio rūgštis) nėra gaminamos organizmo, todėl jų galima gauti tik tinkamai subalansavus mitybą. Puikus liuteino ir zeaksantino šaltinis yra šviežios žalios daržovės. Vitamino B gausu kiaušiniuose, mėsoje ir žuvyje, o štai vitamino C yra vaisiuose. Vitamino E šaltinis – įvairūs aliejai, o vitamino A – žuvų taukai. Galima rinktis ir subalansuotus maisto papildus, kurie suteikia galimybę visas reikiamas medžiagas gauti kur kas paprasčiau. Deja, bet kartais tai yra vienintelis būdas pasirūpinti visaverte mityba, mat švieži vaisiai ir daržovės kainuoja gana brangiai, todėl daugelis jų atsisako. Ši tendencija tapo ypač gaji pasikeitus šalies ekonominei padėčiai, kuri paveikė ir mitybos įpročius – vaisių ir daržovių vartojimas išties sumažėjo, o pagrindiniu prekių pasirinkimo veiksniu vis dar laikoma kaina.

 

Parengė doc. dr. Andrej Suchomlinov