Prekių kategorijos
PAGALBA / UŽSAKYMAI
Partneriai

        

            

     

       

Nevaisingumo gydymui - naujausių technologijų pagalba

Nevaisingumo gydymui - naujausių technologijų pagalba
Embriologė dr. Živilė ČERKIENĖ

Europoje maždaug kas penkta pora negali susilaukti vaikų. Ši problema dažnai sprendžiama taikant pagalbinio apvaisinimo metodus. Vienas iš būdų yra apvaisinimas mėgintuvėlyje: embrionai išauginami inkubatoriuje ir perkeliami į moters gimdą. Šiuolaikinės technologijos neaplenkė ir šios srities – danai sukūrė embrionų inkubatorių Esco Miri® TL, kuris „time-lapse“ (periodinio fotografavimo) metodu leidžia stebėti embrionų vystymąsi bet kuriuo momentu, implantavimui atrenkant tik pačius geriausius embrionus. Vaisingumo klinika – vienintelė Lietuvoje ir viena iš nedaugelio Europoje – įsigijo šį embrionų inkubatorių. Klinikoje dirbanti biomedicinos mokslų daktarė, embriologė Živilė ČERKIENĖ sako, kad tai yra tikras perversmas embriologijoje ir apskritai medicinoje.

„Time-lapse“ technologija leidžia nepertraukiamai ištisą parą stebėti embriono vystymąsi iki perkėlimo į gimdą, nepažeidžiant jo vystymosi sąlygų. Bet kuriuo metu embriologai gali visą procesą stebėti „gyvai“ specialiame ekrane, analizuoti įrašytą informaciją ir atrinkti geriausius embrionus, turinčius didžiausią implantavimosi potencialą.

Nepatiria papildomo streso

Embriologė daktarė Živilė ČERKIENĖ

Živilė Čerkienė pasakojo, kad naujajame inkubatoriuje įrengta speciali programinė įranga leidžia stebėti embrionų vystymąsi, visiškai nekeičiant jų buvimo sąlygų. Dėl to embrionas nepatiria jokio papildomo streso.

„Tai yra labai svarbi šio aparato savybė, – teigė embriologė. – Mes galime stebėti embriono vystymąsi ekrane be jokios invazijos. Taigi visiškai nesikeičia sąlygos, o embrionas nepatiria jokio papildomo streso. Tai reiškia, kad nereikia, kaip įprastuose inkubatoriuose, išimti embrionų lėkštelės, dėti po mikroskopu, įvertinti ir vėl grąžinti embrionus į inkubatorių. Dabar galima viską stebėti ekrane, neištraukus embrionų iš jiems įprastos vystymosi aplinkos

Stebėti bet kuriuo momentu

Pasak biomedicinos mokslų daktarės, įprastoje laboratorijoje gali stebėti tik tai, ką matai tuo momentu, bet negali matyti viso nepertraukiamo embriono vystymosi proceso. Naujajame inkubatoriuje įtaisyta kamera suteikia visai kitų galimybių.

„Genialu tai, kad embrioną galime stebėti bet kuriuo jo vystymosi momentu, nuo pradžios iki pabaigos, nes viduje įtaisyta kamera filmuoja nuolat, 24 valandas per parą, – džiaugėsi Ž. Čerkienė. – Taigi atėjusi ryte į darbą galiu pasižiūrėti, kas vyko naktį. Taip atsiranda galimybė įvertinti kritinius embriogenezės momentus”.

Gražiausias – nebūtinai geriausias

Embriologė pasakojo, kad senieji metodai yra pakankamai subjektyvūs, todėl galima nepastebėti tam tikrų esminių momentų.

„Embriogenezei labai svarbu, kuris embrionas pirmasis skilo į dvi ląsteles – toks turi didžiausią implantavimo potencialą. Tačiau dirbant senaisiais metodais to padaryti – neįmanoma. Būdavo taip, kad vienu metu randi kelis embrionus, skilusius į dvi ląsteles., o perkėlimui į gimdą reikia atrinkti vieną vienintelį.  Be abejo, yra tam tikri kriterijai , pagal kuriuos atrenkami potencialiai geriausi embrionai, bet jie apima morfologines ląstelių charakteristikas, o išaiškinti kuris embrionas dalijasi sparčiausiai galima tik pasitelkus „time-lapse“ , – teigė Živilė Čerkienė.

Tarsi užrašų knygutė

Naujasis periodinio fotografavimo metodas medikams padeda išvengti subjektyvumo, nes procesą galima stebėti bet kuriuo metu.

VIDEO: „Vaisingumo klinikoje“ embrionai stebimi 24 valandas per parą!

„Tai, kad gali stebėti embriono vystymąsi bet kuriuo momentu, padeda atrinkti kokybiškiausią embrioną, kuris perkeliamas į gimdą, – teigė embriologė. – Pasitaiko, kad embrionai iš karto dalinasi į tris ląsteles, aplenkdami antrąją stadiją. Tokį reikia iš karto atmesti, nes jis implantavimui visiškai netinkamas. Dirbant senuoju metodu, šių niuansų pastebėti neįmanoma. Visai kitokios galimybės, embrionus auginant naujajame inkubatoriuje. Paprastai kalbant, „time-lapse“ metodu paremtą inkubatorių galima pavadinti užrašų knygute. Tereikia kruopščiai išanalizuoti užrašus ir išrinkti embrioną su optimaliausiomis implantavimo galimybėmis“.

Tikras perversmas

Vaisingumo klinikos embriologė sakė, kad naujasis inkubatorius – kol kas geriausia ir naujausia, kas yra sukurta tarnauti žmogui.

„Vos tik aštuntajame XX a. dešimtmetyje atsirado pagalbinis apvaisinimas, sensacija buvo pirmoji po pagalbinio apvaisinimo procedūros pastojusi moteris. Nuo to laiko viskas sparčiai vystėsi. Ilgainiui ištobulėjo embrionų auginimo terpės, laboratorinė įranga, biomedicininės technologijos – sunku kuo nors benustebinti. Ir štai sensacija – mes galime matyti, kaip vystosi embrionas. Kaip tik tuo metu, kai buvo pristatyta naujoji „time-lapse“ metodika reprodukcinėje medicinoje, dalyvavau tarptautinėje konferencijoje. Grojant klasikinei muzikai pamatyti besivystantį embrioną buvo tikrai nepaprasta. Tai – tikras perversmas ne tik embriologijoje, bet ir apskritai medicinoje”.

„Vaisingumo klinika“ pradėjo veikti 2000 metų liepos mėnesį Vilniuje. Šiuo metu tai – didžiausia nevaisingumo problemas sprendžianti gydymo įstaiga Lietuvoje, turinti padalinius Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Čia atliekama daugiausia pagalbinio apvaisinimo procedūrų šalyje, dirba aukščiausios kvalifikacijos nevaisingumo gydymo ir pagalbinio apvaisinimo specialistai.

Daugiau informacijos www.vaisingumas.lt

Kalbino Ilona Petrovė

 
 
SUSIJUSIOS PREKĖS: