Prekių kategorijos
PAGALBA / UŽSAKYMAI
Partneriai

        

            

     

       

Argininas


Argininas

Argininas (L-arginino hidrochloridas) yra viena iš 20 amino rūgščių, iš kurių sudaryti visi mūsų organizme esantys baltymai. Jis priskiriamas sąlyginai būtinųjų amino rūgščių grupei. Tai reiškia, kad vartojant įvairų ir subalansuotą maistą suaugusiųjų žmonių organizme susidaro pakankamas arginino kiekis. Tačiau ši amino rūgštis būtina vaikams ir sergantiesiems reta genetine liga, kurios metu sutrinka jos sintezė. Taip pat jis tampa labai svarbi susižalojus, esant kraujo užkrėtimui ar nudegus, nes arginino organizmui reikia daugiau nei įprastai.

Kuo naudingas argininas?

Toliau pateikiame mokslinėje literatūroje plačiausiai aprašomas arginino funkcijas:

§  Širdies ir kraujagyslių sistema. Organizme argininas skyla, padidindamas svarbios kraujagysles plečiančios medžiagos – azoto oksido (NO) kiekį. Daugelis klinikinių tyrimų rodo, kad užtikrinus pakankamą arginino suvartojimą, ypač sergantiems kai kuriomis širdies ir kraujagyslių ligomis žmonėms, pagerėja kraujo pratekėjimas arterijomis, gyvenimo kokybė bei geriau toleruojamas fizinis krūvis. Kitų tyrimų metu nustatyta, kad pakankamo arginino kiekio organizme suvartojimas su maistu yra naudingas žmonėms, sergantiems didelio kraujo spaudimo liga ir širdies nepakankamumu.

§  Erekcijos kokybė. Erekcijos kokybės prastėjimas yra kompleksinis sutrikimas, kurį lemia daug veiksnių. Vienas iš veiksnių yra susijęs su nepakankamu arginino kiekiu penio endotelyje. Eilė atliktų klinikinių tyrimų rodo, kad argininas dalyvauja sudėtinguose procesuose, atsakinguose už laiką iki erekcijos ir erekcijos trukmę.

§  Vyrų vaisingumas. Keletas tyrimų parodė, kad argininas dalyvauja spermos susidarymo procesuose, užtikrinančiuose pakankamą spermos kiekį ir spermatozoidų judrumą, todėl padidėja apvasinimo tikimybė.

§  Sportuojantiems. Kai kuriems žmonių organizme, argininas pasižymi anabolinėmis savybėmis. Ši amino rūgštis dalyvauja procesuose, kurių metu išskiriama augimo hormono, kuris skatina audinių augimą. Šiuo mechanizmu argininas tampa vienas iš veiksnių padidinančių raumenų masę ir mažinančių kūno riebalų kiekį, taip darydamas įtaką žmogaus fiziniams duomenims.

§  Amonio junginių neutralizavimas.  Skylant amino rūgštims organizme padaugėja amonio junginių, argininas dalyvauja jų neutralizavimo mechanizmuose.

§  Tai glikogeninė amino rūgštis, t.y. organizmui reikiant daugiau energijos ji gali virsti į gliukozę ir glikogeną. Didelės dozės stimuliuoja augimo hormono, prolaktino, insulino ir gliukagono išskyrimą. Jis taip pat yra pradinė medžiaga, iš kurios susidaro azoto oksidas ir kreatinas. Literatūroje rašoma, kad dalyvaudamas įvairiuose organizmo procesuose, pakankamas arginino kiekis yra svarbus žmonėms sergantiems cukriniu diabetu, turintiems nudegimų, sergantiems vėžiu žmonėms (sutrikus imunitetui), skrandžio uždegimu, opomis, rėmeniu ir esat būklėms, kurių metu padidėja baltymų skaidymas.

Daugiausia arginino organizmas gauna su maistu, tačiau jis gali ir susidaryti organizme iš gliutamino ir prolino.

Kokie arginino trūkumo požymiai?

Arginino trūkumas pasireiškia retai. Dažniausia esant nepakankamam baltymų suvartojimui arba susilpnėjus sveikatos būklei, padidėjus fiziniam krūviui arba padidėjus amonio junginių susidarymui arba esant baltymo trūkumo būklėms. Požymiai ir simptomai gali būti šie:

·        Bėrimas

·        Plaukų slinkimas

·        Pablogėjęs žaizdų gijimas

·        Vidurių užkietėjimas

·        Kepenų suriebėjimas

·        Kepenų cirozė

 

Šaltiniai

1. http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-875-l-arginine.aspx?activeingredientid=875&activeingredientname=l-arginine

2. http://www.ndhealthfacts.org/wiki/Arginine

3. Hendler Sheldon S., Rorvik David (Editors) (2008) PDR for Nutritional Supplements, Medical Economics Company Inc.

4. Hoffer Abram, Prousky Jonathan (2008) Principles and Practices of Naturopathic Clinical Nutrition, CCNM Press

5. Miller Alan (2006) The Effects of a Sustained-Release L-Arginine Formulation on Blood Pressure and Vascular Compliance in 29 Healthy Individuals. Alternative Medicine Review;11(1):23-29.

6. Stargrove Mitchell Bebell, Treasure Jonathan, McKee Dwight L (2008) Herb, Nutrient, and Drug Interactions, Clinical Implications and Therapeutic Strategies. Mosby